RTU saņem dāvinājumu nozīmīgai zinātnes attīstībai Baltijā un Austrumeiropā

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 150. jubilejas gādā augstskola saņēmusi nozīmīgu dāvinājumu inovatīvu zinātnes metožu ieviešanai Baltijā un Austrumeiropā – lieljaudas superdatoru, iekārtas CUDA programmēšanas valodas apmācībai, CUDA paralēlās programmēšanas apmācības grāmatas latviešu valodā un mācībspēku apmācības.

Lai sekmētu vērienīgo eksperimentu norisi un attīstītu skaitļošanas zonu Baltijā, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē (DITF) tiks izveidots mācību centrs, kas būs aprīkots ar 10 specializētiem «NVIDIA» CUDA datoriem. Šis būs pirmais mācību centrs Baltijā un otrais šāda veida mācību centrs Austrumeiropā. Līdz jaunā mācību gada sākumam divi RTU mācībspēki apgūs CUDA paralēlo programmēšanu, lai jaunizveidotajā mācību centrā varētu realizēt tā mērķi. Šo programmēšanu māca vairāk nekā 350 universitātēs pasaulē un, sākot no 2012./2013. mācību gada, arī RTU.

Lieljaudas dators jeb skaitļošanas klasteris spēj aizstāt reālu eksperimentu ar simulāciju, kas zinātnes nozarē ir liels solis uz priekšu, jo ar tā palīdzību tiek veikti tādi eksperimenti, kas realitātē ir neiespējami, finansiāli neizdevīgi un laikietilpīgi. Šobrīd tas tiek izmantots gan inženieraprēķiniem, gan arī molekulārās dinamikas aprēķiniem jaunu zāļu izstrādē, tiek veikti arī dažādi pētniecības uzdevumi, piemēram, optimizācijas uzdevumi elektronikas un telekomunikāciju jomā. Dāvinātā sistēma ir pieslēgta esošajiem skaitļošanas klāsteriem. RTU šobrīd kopā ir pieejami 288 aprēķinu kodoli. Jaunajam klasterim ir Infiniband savienojums starp aprēķinu mezgliem, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo 1GigE nodrošina 40 reizes ātrāku izpildes ātrumu paralēlajiem skaitļojumiem.

Šodien, 4. jūnijā, RTU centrālajā ēkā, Kaļķu ielā 1, notika preses konference, kurā piedalījās RTU rektors akadēmiķis L. Ribickis, zinātņu prorektors profesors T. Juhna, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols, kā arī dāvinājuma atbalstītāji: Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols, AS «ELKO Grupa» prezidents Egons Mednis, «T-platforms» direktors Alexander Perfahl, «NVIDIA» pārstāve Irina  Shekhovtsova.

«Esam pagodināti, ka pasaules mēroga augsto tehnoloģiju ražotāji «NVIDIA» un «T-platforms» ar ELKO grupas atbalstu ir izvēlējušies tieši Rīgas Tehnisko universitāti kā vietu, kur attīstīt inovatīvu tehnoloģiju ieviešanu zinātniskajā un mācību procesā. Esam gandarīti par tik nozīmīgu soli pretī zinātnes attīstībai. Drīzumā RTU tiks izveidots jau pieminētais mācību centrs, kas nodrošinās atbalstu ne tikai RTU, bet arī citu augstskolu zinātniekiem,» atklājot preses konferenci, teica RTU rektors L. Ribickis.

«Tas ir apsveicami, ka uzņēmēji atbalsta universitātes. Kur vēl citur, ja ne RTU, ir visvairāk nepieciešams šāds dāvinājums. Turklāt šis notikums ir lielisks piemērs universitātes spējai ļoti īsā laikā noorganizēt tik nozīmīgu projektu. RTU vienmēr ir rādījusi labo praksi, kā sekot līdzi tehnoloģiju attīstībai, lai spētu sagatavot labākos inženierus.»