RTU HPC centrs glabās un apstrādās Latvijā izveidotā lieljaudas datu tīkla medicīnas pētījumu datus

Latvijā izveidotā lieljaudas datu tīkla mērķis nodrošināt ātru medicīnas pētījumu datu pārraidi. Idejas iniciators ir uzņēmums “Mikrotik”. Lieljaudas datu tīkla izveidē iesaistījušies “LMT”, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU Zinātniskās skaitļošanas jeb HPC centrs), kā arī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).

“Visus datus sūta uz mūsu HPC centru, jo mēs esam vadošais skaitļošanas centrs Latvijā, kas specializējas tik apjomīgu zinātnisko datu apstrādē un uzglabāšanā,” stāsta RTU HPC centra vadītājs Lauris Cikovskis. “Piemēram, BMC jau vairākus gadus izmanto RTU superdatoru, lai analizētu genoma pētījumu datus. Savukārt pavasarī RTU HPC kopā ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupas partnerinstitūcijām iesaistījās globālajā aktivitātē Folding@Home, piedāvājot savus skaitļošanas resursus, lai zinātnieki varētu nodarboties ar skaitļošanu, pētot Covid-19 un meklējot medikamentus vīrusa ierobežošanai un izskaušanai.”

Arī jaunizveidotajā lieljaudas datu tīklā, kura optiskos un radio pārraides kanālus nodrošina “LMT”, bet “Mikrotik” – tīkla iekārtas, kuru uzdevums ir pārsūtīt  datus starp iesaistītajām organizācijām, tiks pārraidīti medicīnas – gan Covid-19, gan vēža genoma pētījumu – dati.

“Līdz šim esošie tīkli nenodrošināja pietiekamu datu piegādes apjomu – datus vajadzēja sūtīt vairākas stundas vai, apkopotus ārējos nesējos, vest ar auto. Šāds datu piegādes veids nav ne ātrs, ne drošs. Jaunais lieljaudas tīkls nodrošina ļoti augstu datu pārraides ātrumu – līdz pat 10 gigabitiem sekundē,” stāsta “LMT” prezidents Juris Binde.

Patlaban viena no BMC prioritātēm ir Covid-19 genoma analīze, bet lieljaudas tīkls nodrošinās arī datu apmaiņu vēža izpētes projektos. BMC direktors Jānis Kloviņš skaidro, ka bez genoma analīzes nevar atklāt arī iedzimtu slimību iemeslus, un prognozē, ka lieljaudas datu tīklam liela nozīme būs arī nākotnē, kad zinātnieki, pētot genomu, spēs noteikt katra indivīda iespējamo slimību riskus. “Šiem mērķiem tīkls ir neatsverams ieguldījums,” secina BMC direktors.

Lieljaudas datu tīkls patlaban ir izveidots starp BMC, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, gēnu sekvencēšanas centru “Latvia MGI Tech” un RTU HPC centru. Nākotnē plānots tīklam pievienot arī Latvijas Universitātes Akadēmisko centru, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru.